Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin kompozytora
Warszawa, 18–23 listopada 2013

Niedziela, 17 listopada, 18.00

Zamek Królewski – Sala Wielka

Trzy miniatury na klarnet i fortepian / 3 Miniatures for Clarinet and Piano
Darko Brlek – klarnet
Marek Bracha – fortepian
Kwintet smyczkowy
Kwartet Dafô
Justyna Duda (skrzypce), Danuta Augustyn (skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Anna Armatys (wiolonczela)
Jurek Dybał – kontrabas
Suita na wiolonczelę solo
Danjulo Ishizaka – wiolonczela


***
Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian
Michel Lethiec – klarnet
André Cazalet – róg
Julian Rachlin – skrzypce
Yuri Bashmet – altówka
Maja Bogdanovic – wiolonczela
Barry Douglas – fortepian


Poniedziałek, 18 listopada, 19.00

Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa, ul. Sienkiewicza 10
Sinfonietta per archi
Sinfonietta nr 2
Massimo Mercelli – flet
Andres Mustonen – dyrygent
Sinfonia Varsovia
***
II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”
Julian Rachlin – skrzypce
Lawrence Foster – dyrygent
Sinfonia Varsovia
***
IV Symfonia
Lorin Maazel – dyrygent
Sinfonia Varsovia


Wtorek, 19 listopada, 19.00
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa
Wymiary czasu i ciszy
Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Narodowej
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

***
Koncert podwójny na skrzypce i altówkę
Fumiaki Miura – skrzypce
Julian Rachlin – altówka
Rafael Payare – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
***
Trzy pieśni chińskie na baryton i orkiestrę kameralną
Thomas Bauer – baryton
Long Yu – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
***
II Symfonia „Wigilijna”
Marek Janowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej


Środa, 20 listopada, 17.00

Filharmonia Narodowa – Sala Kameralna, ul. Moniuszki 5

Krzysztof Penderecki
Kwartet na klarnet i trio smyczkowe
Michel Lethiec – klarnet
Shanghai Quartet
Cadenza per viola sola
Grigori Zhyslin – altówka

Aulis Sallinen (1935)
Baumgesang mit Epilog
Arto Noras – wiolonczela
Barry Douglas – fortepian

Krzysztof Penderecki
I Kwartet smyczkowy
II Kwartet smyczkowy
III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika”
Kwartet na klarnet i trio smyczkowe
Michel Lethiec – klarnet
Shanghai Quartet
Weigang Li (skrzypce), Yi-Wen Jiang (skrzypce), Honggang Li (altówka), Nicholas Tzavaras (wiolonczela)


Środa, 20 listopada, 19.00

Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa, ul. Sienkiewicza 10
De Natura Sonoris III
Rafael Payare – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Koncert fletowy
Łukasz Długosz – flet
Jesús López-Cobos – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
***
Largo na wiolonczelę i orkiestrę
Claudio Bohórquez – wiolonczela
Maximiano Valdés – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

***
VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” (Pieśni przemijania)
Michaela Kaune – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Mariusz Godlewski – baryton

Teresa Majka-Pacanek – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Krakowskiej
Łukasz Borowicz – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Czwartek, 21 listopada, 17.00

Filharmonia Narodowa – Sala Kameralna, ul. Moniuszki 5
Paul Patterson (1947)
PPP (Penderecki’s Party Piece)
Aleksandra Kuls – skrzypce
Aleksandra Świgut – fortepian

Krzysztof Penderecki
I Sonata na skrzypce i fortepian
Agata Szymczewska – skrzypce
Justyna Danczowska – fortepian
II Sonata na skrzypce i fortepian
Julian Rachlin – skrzypce
Itamar Golan – fortepian

Czwartek, 21 listopada, 19.00

Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa, ul. Sienkiewicza 10
Canticum Canticorum Salomonis na 16 głosowy chór mieszany i orkiestrę kameralną
Strofy na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów
Psalmy Dawida na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję
Olga Pasiecznik - sopran
Andrzej Chyra - głos recytujący
Anna Szostak - przygotowanie chóru
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Marek Moś – dyrygent
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

***
Siedem bram Jerozolimy. VII Symfonia
Izabela Matuła – sopran
Izabela Kłosińska – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Wojtek Gierlach – bas
Alberto Mizrahi – narrator
Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

Piątek, 22 listopada, 17.00


Filharmonia Narodowa -€“ Sala Kameralna, ul. Moniuszki 5

Agnus Dei wersja na 8 wiolonczel
Arto Noras - wiolonczela
Daniel Müller-Schott - wiolonczela
Magdalena Bojanowicz- wiolonczela
Bartosz Koziak - wiolonczela
Karolina Jaroszewska - wiolonczela
Marcin Zdunik - wiolonczela
Tomasz Daroch - wiolonczela
Marta Kordykiewicz - wiolonczela
Ivan Monighetti - dyrygent

Sinfonietta nr 3
Koncert altówkowy (wersja na wiolonczelę)
Serenada na smyczki
Rafał Kwiatkowski -€“ wiolonczela
Maciej Żółtowski -€“ dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna

Piątek, 22 listopada, 19.00
Filharmonia Narodowa – Sala Koncertowa, ul. Sienkiewicza 10
De Natura Sonoris II
Koncert na róg i orkiestrę „Winterreise” (Podróż zimowa)
Radovan Vlatković – róg
Leonard Slatkin – dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

***
I Koncert skrzypcowy
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Gabriel Chmura – dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

***
Kadysz
Olga Pasiecznik – sopran
Alberto Mizrahi – kantor
Daniel Olbrychski – narrator

Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Gabriel Chmura – dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach


Sobota, 23 listopada, 10.00

Archikatedra Św. Jana, ul. Świętojańska 8
Uroczysta msza święta
koncelebrowana przez księdza prymasa Józefa Kowalczyka i księdza kardynała Kazimierza Nycza

Missa Brevis (Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Benedicamus Domino, Agnus Dei)
Jan Łukaszewski – dyrygent
Polski Chór Kameralny


Sobota, 23 listopada, 19.00

Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Moniuszki, Plac Teatralny 1
Tren ofiarom Hiroshimy
Krzysztof Urbański – dyrygent
Sinfonia Varsovia
***
Duo Concertante na skrzypce i kontrabas
Anne-Sophie Mutter – skrzypce
Roman Patkoló – kontrabas
***
Concerto Grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę / Concerto Grosso for 3 Cellos and Orchestra
Arto Noras – wiolonczela
Ivan Monighetti – wiolonczela
Daniel Müller-Schott – wiolonczela
Charles Dutoit – dyrygent
Sinfonia Varsovia
***
Credo

Iwona Hossa – sopran I 
Ewa Vesin – sopran II
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Rafał Bartmiński – tenor
Nikolay Didenko – bas
Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Narodowej
Bogdan Gola – przygotowanie chóru
Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru
Warszawski Chór Chłopięcy
Valery Gergiev – dyrygent
Sinfonia Varsovia